Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja

Walkę ze szkodnikami prowadzi się na wiele różnych sposobów, a czasem jest potrzebne wykonanie naprawdę skomplikowanych i zaawansowanych czynności. Przykładem może być fumigacja stosowana w bardzo konkretnych sytuacjach. Technika ta polega na wykorzystaniu substancji chemicznych w formie parowej, dymowej lub gazowej i jest stosowana przede wszystkim w przemyśle. W niektórych branżach jest wręcz obowiązkowa i Forward DDD świadczy usługi także w tym zakresie.

Fumigacja wymaga odpowiednich narzędzi oraz umiejętności. Proces ten przeprowadzony przez fachowca jest w pełni bezpieczny dla ludzi i środowiska, ale stosowany przez amatora może okazać się niebezpieczny dla osób postronnych. Warto bliżej się zapoznać z tą interesującą formą walki ze szkodnikami.

Czym jest fumigacja?

Fumigacja jest określeniem procesu zwalczania szkodników, zarówno owadów, jak i gryzoni za pomocą substancji chemicznych w formie dymu, pary lub gazu. Metoda ta cechuje się wysoką skutecznością w likwidacji szkodników drewna oraz neutralnością dla odkażanych materiałów.

Zwalczanie szkodników za pomocą fumigacji stosuje się zarówno względem pojedynczych opakowań produktów drewnianych, jak i względem całych pomieszczeń czy budynków. Zabiegi fumigacyjne są stosowane w przemyśle drzewnym, rolnictwie, ogrodnictwie, przetwórstwie, budownictwie oraz transporcie. Za pomocą fumigatorów można dbać także o bezpieczeństwo archiwów, które są łakomym kąskiem dla szkodników, ale muszą być chronione przed wilgocią, czyli w tym wypadku innymi środkami płynnymi.

Dużą zaletą fumigacji jest to, że pozwala ona wytępić szkodniki w każdym stadium ich rozwoju. Fumigatory są w stanie wyeliminować zarówno dorosłe osobniki, jak i poczwarki i larwy. Metoda ta jest bardzo skuteczna, ale też wymagająca. Z tego względu należy skorzystać z usług doświadczonych profesjonalistów, takich jak fachowcy z Forward DDD.

Jak przeprowadza się proces fumigacji i co jej podlega?

Najczęściej fumigacja jest stosowana w przemyśle drzewnym, ponieważ zapewnia kompleksową ochronę produktów drewnianych przed szkodnikami. W celu przeprowadzenia procesu tworzy się zamkniętą przestrzeń, w której można bezpiecznie rozpylić fumigant pod ciśnieniem. Wtłaczanie środków chemicznych pod ciśnieniem pozwala na objęcie procesem całych pomieszczeń i znajdujących się w nich towarów. W ten sposób przykładowo można zabezpieczyć przed szkodnikami silosy. Inną formą stosowaną zazwyczaj u klientów indywidualnych jest fumigacja w ogrodach. Najczęściej dotyczy ona wtłaczania fumigantu do kanałów wykopanych przez szkodniki, pokroju choćby kreta.

Fumigacja jest bardzo skuteczna w ochronie drewna i produktów z tego surowca. W związku z tym wykorzystuje się ją w wielu branżach, jak: