Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja

Znasz to uczucie, gdy rozsiadasz się w ogrodzie z ulubionym napojem, a sielankę nagle przerywa pojawiający się nieproszony gość. Nie mamy na myśli sąsiada, ale szerszenia. Ten owad budzący słuszną grozę potrafi być naprawdę niebezpieczny. Szczególnie jeżeli to w Twoim ogrodzie lub domu założył gniazdo wraz z setkami towarzyszy. Jego pojawienie się może oznaczać, że konieczna będzie likwidacja gniazda.

Likwidacja gniazda os i szerszeni to często skomplikowane zadanie wymagające odpowiednich umiejętności. Wiele osób decyduje się samodzielnie pokonać małych najeźdźców, ale to często może się zakończyć bardzo bolesnymi doświadczeniami. Samodzielne wypalanie gniazda może doprowadzić do spalenia domu, a przypadkowe rozwścieczenie owadów doprowadzi do ataku. Użądlenia os i szerszeni są bardzo bolesne, a ewentualne uczulenie może doprowadzić do śmierci. Zastanów się, czy na pewno chcesz sam wypowiadać wojnę uzbrojonemu przez naturę wrogowi?

Po co likwidować gniazda os i szerszeni?

Osy i szerszenie nie mają w zwyczaju atakowania ludzi bez przyczyny, więc dlaczego mielibyśmy niszczyć ich gniazda? Owady te zakładają swoje siedliska w miejscach, gdzie czują się bezpiecznie. Bardzo często wybierają do tego drzewa w ogrodach, na działkach czy też same zabudowania ludzkie.

Owady nierzadko wybierają do budowy gniazda pomieszczenia gospodarcze, strychy czy elewacje budynków z łatwo dostępnymi szczelinami. Zapewne nie raz spotkaliście się z gniazdami owadów w dachach domów. Niestety w przypadku os i szerszeni mówimy o stworzeniach będących bardzo niebezpiecznymi dla człowieka. Szczególnie, że duży odsetek populacji ludzkiej posiada uczulenie na jad z użądleń tych owadów.

Bliskość człowieka przy gnieździe owady mogą odczytać jako zagrożenie, a wtedy uderzą całą swoją siłą, czyli rzucą do walki wszystkich swoich żołnierzy. Takie użądlenia nie tylko będą niezwykle bolesne, ale mogą być śmiertelne. Właśnie dlatego nie powinniśmy pozostawiać gniazd w pobliżu naszych domostw czy miejsc pracy lub odpoczynku.

Likwidacja gniazd os i szerszeni przez profesjonalistów

Forward DDD świadczy profesjonalne usługi likwidacji gniazd niebezpiecznych owadów. Zapytacie dlaczego warto skorzystać z takich usług skoro sąsiad sam zniszczył gniazdo i nie ma problemu? Cóż przede wszystkim to miał szczęście, że nie został zaatakowany, a zapewne owady tuż po akcji rozpoczęły budowę nowego siedliska w innej szczelinie.

Likwidacja gniazda na własną rękę może nieść za sobą poważne konsekwencje. Rozbijając gniazdo możemy ściągnąć na siebie atak, wypalanie może doprowadzić do pożaru, a zalepienie gniazda pianką bez wcześniejszego zabicia owadów może nas zostawić z grupą rozwścieczonych szerszeni, które znalazły drogę ucieczki. Jak do pracy biorą się fachowcy?

Specjaliści z Forward DDD stosują specjalistyczne metody, sprzęt oraz strój ochronny gwarantujący bezpieczeństwo całego zabiegu.

Zapytaj o szczegóły

Etapy procesu likwidacji gniazda os i szerszeni:

  1. Lokalizacja gniazda – technicy Forward DDD rozpoczynają pracę od skrupulatnego przeszukania terenu i zlokalizowania gniazd oraz oceny ich rozmiarów i zasięgu. Często to co widzimy z zewnątrz nie oddaje ogromu całej kolonii owadów. Następnie konieczne jest zabezpieczenie ludzi postronnych i zwierząt. Często usuwanie gniazda wymaga użycia zwyżki, czyli podnośnika koszowego, który zapewnia większe bezpieczeństwo niż zwykła drabina.
  2. Usuwanie gniazda – następstwem zlokalizowania gniazda jest jego usunięcie. Wymaga ono wpuszczenia do wnętrza kolonii środków chemicznych uśmiercających owady. W zależności od formy gniazda przeprowadza się proces jego zabezpieczenia. Siedliska w postaci kokonów zostają fizycznie usunięte, zaś gniazda w szczelinach wymagają odpowiedniego ich uszczelnienia. W ten sposób zamyka się dostęp dla kolejnych kolonii czy osobników przebywających na zewnątrz.
  3. Sporządzenie i przekazanie klientowi szczegółowego protokołu z wykonania usługi. Dokument zawiera między innymi szczegółowe informacje dotyczące zastosowanego środka chemicznego.

Warto wiedzieć, że proces likwidacji gniazd os i szerszeni przeprowadza się w godzinach wieczorowych, nocnych lub porannych. W tym czasie owady znajdują się w stanie uśpienia i znacznie wolniej ulegają rozjuszeniu, co zapewnia większe bezpieczeństwo prac.

Nie należy również wzywać do usuwania gniazd straży pożarnej. Strażacy nie zajmują się owadami i mają na głowach znacznie ważniejsze sprawy!